TH2848-10 Impedance analyser
Product number: TH2848-10
The Tonghui TH2848-10 is an impedance analyser for 4 Hz-10 MHz, auto-balance bridge technology & ±40 V DC bias.
Volume discounts on request!
Shipping country
Customer Group
Währung
Delivery time: 1-2 weeks
Model
Request a quote
Paypal-icon
Mastercard-icon
visa-icon
klarna-icon
Sepa-lastschrift-icon
invoice-icon
  • 2 year guarantee
Further information
Description
The Tonghui TH2848 series is a high-resolution impedance analyser with a 10.1-inch capacitive touchscreen (1280×800) and automatic auto-balance bridge technology for four-pole measurements; it covers test frequencies from 4 Hz to 10 MHz and offers an AC signal level of up to 20 VAC/100 mA and DC bias of up to ±40 V/±100 mA with a basic accuracy of 0.05 %.
In the Linux-based system with embedded help system, SCPI/MODBUS compatibility (including Keysight E4980), the device can be used in a variety of applications. (including Keysight E4980A, HP 4284A) and independent cylinder control (24 V), capacitors, inductors, resistors, piezoelectric and ceramic components as well as printed circuit boards, semiconductors and liquid crystal materials can be precisely characterised. The TH2848 series is ideal for laboratory and production environments where maximum stability, speed and versatility are required - from routine testing to materials research.
Features
  • High resolution: 10.1 inch, resolution 1280 x 800, capacitive touch screen
  • High precision: Automatic balanced bridge technology, configuration for four-pole pair test
  • High stability and consistency: 15 measuring range configurations
  • High performance: Signal level: 20 V AC / 100 mA AC, integrated DC bias voltage: ±40 V DC / 100 mA ADC
  • High speed: Dual CPU architecture, highest test speed up to 400 measurements/s (2.5 ms)
  • Convenient operation: Linux operating system, touch operation, integrated help function
  • Three test types: spot check, list scan and graphic scan
  • Four-parameter measurement
  • Recording at the click of a mouse, screenshot at the click of a mouse
  • 201-point multi-parameter list scan
  • Graphic scan, 4 tracks of your choice, supports 1/2/4 split screen
  • Piezoelectric conductivity circuit test, dielectric constant test
  • Powerful sorting: LCR mode: 10 sorting levels; Graphical analysis mode: Supported
  • Curve state sorting
  • Independent 24 V cylinder control