Siglent SPS5161X DC laboratory Power Supply
Product number: SPS5161X
The SPS5161X is a single channel DC laboratory power supply with a max. output power of 360W.
Volume discounts on request!
Shipping country
Customer Group
Währung
Delivery time 2 to 3 weeks
Request a quote
Paypal-icon
Mastercard-icon
visa-icon
klarna-icon
Sepa-lastschrift-icon
invoice-icon
  • 3 Years Warranty
  • 2.5% advance payment discount
Free shipping
Further information
Description
The Siglent SPS5161X is a single channel programmable DC switching power supply that offers a range of 0-160V 0-7.5 with a maximum output power of 360W.
Features
  • Rated output voltage 40V, 50V, 80V, 160V
  • Rated output power 180W, 360W, 720W, 1080W
  • Wide voltage and current range, high efficiency power supply
  • CV, CC priority mode selection, better protection of the device under test
  • Load transient recovery time (load change from 50~100%) <1ms
  • Adjustable slew rate of output voltage and current
  • Set and read back resolution: 1 mV, 1 mA