The SATO1004 has a sampling rate of up to 70 Mpts memory depth, a signal acquisition rate of up to 130,000 wfm/s (segmented memory mode), 4 channels, 100 MHz bandwidth and 1 GSa/s sampling rate. In addition, the touch LCD display offers a resolution of 800 * 600 pixels, which also supports multi-touch operation. The oscilloscope app (IOS & Android) enables remote control of the oscilloscope via WIFI. The oscilloscope also has a USB and Ethernet interface.
Features
- Integrated vehicle diagnostics software
- compact oscilloscope with 4 channels
- Bandwidth of 100 MHz
- 1 GS/s real-time sampling rate.
- Android operating system
- Replaceable battery
- Up to 70 Mpts memory depth.
- 130.000 Wfms/s acquisition rate
- 8"/20.3 cm industrial LCD, 800x600 resolution, capacitive multi-point touchscreen.
- Interfaces: Wi-Fi, USB 3.0/2.0 host, USB Type-C, HDMI, trigger output, earthing
- Connection for probe calibration.
- Bus trigger and decoding supported: UART, I²C, SPI, CAN, LIN.
- PC software, iOS and Android mobile app for remote control of the oscilloscope.
- Built-in 32 GB memory for waveform and video recording.
- Lithium battery, battery life up to 5 hours.
- Screen sharing via WiFi, USB and HDMI
Automotive diagnostic examples
Primary ignition test
Ignition diagnosis for primary and secondary ignition
Probe tests
ABS, lambda, knock, fuel sensor diagnostics etc.
Network tests
With network test for CAN, LIN, Flexray & K-line.
Drive diagnostics
Automotive application examples
Oscilloscope features
Android system with 32 Gbyte
Touch screen keyboard
Software keyboard for the usual fast input on smart devices.
Many trigger functions
Serial bus decoding
Supports serial triggering and decoding (I2C, SPI, RS232/UART, CAN, LIN).
Automatic measurements
31 automatic measurements for a wide range of measurement requirements.
70 Mpts memory depth
Allows you to zoom into a range of the acquired signal via touch screen.
Mouse operation
Micsig oscilloscopes can also be easily controlled using a standard USB mouse.
Automatic scaling
Automatic adjustment of the offset in real time according to the size and frequency of the signal.
High & low pass filter
Calculation tools
Various tools are available in the form of apps for electronic calculations.
Screen sharing function
Remote control
Technical Data
| Oscilloscope model |  SATO1004 |  ATO1004 |  SATO2002 |
|---|---|---|---|
| Operating system | Android | Android | Android |
| Rise time | ≤3.5ns | ≤3.5ns | ≤3.5ns |
| Bandwidth | 100 MHz | 100 MHz | 200 MHz |
| Channels | 4 | 4 | 2 |
| Memory depth | 70 Mpts | 110 Mpts | 70 Mpts |
| Signal acquisition rate | 130.000 wfm/s | 78.000 wfm/s | 130.000 wfm/s |
| Resolution | 8 bit | 8 bits | 8 bit |
| Display | 8 inch TFT LCD | 10.1 inch TFT LCD | 8 inch TFT LCD |
| Sampling rate | 1 GSa/s | 1 GSa/s | 1 GSa/s |
| Rotary encoder | ✓ | X | X |
| Internal memory | 32 GB | 32 GB | 32 GB |
| Safety and security | CAT I 300 Vrms (1 MΩ input) | CAT I 300 Vrms (1 MΩ input) | CAT I 300 Vrms (1 MΩ input) |