The VATO2004 has a sampling rate of up to 50 Mpts memory depth, a signal acquisition rate of up to 130,000 wfm/s (segmented memory mode), 4 channels, 200 MHz bandwidth and 1 GSa/s sampling rate.
Features
- Integrated vehicle diagnostics software
- compact oscilloscope with 4 channels
- Bandwidth of 200 MHz
- 1 GS/s real-time sampling rate.
- Replaceable battery (optional)
- Up to 50 Mpts memory depth.
- 130.000 Wfms/s acquisition rate
- Interfaces: Wi-Fi, USB Type-C,
- Connection for probe calibration.
- Bus trigger and decoding supported: CAN Low/High, CAN FD, LIN, FlexRay, and K-line.
- Lithium battery, battery life up to 6 hours.
- Screen sharing via WLAN, USB and HDMI
Automotive diagnostic examples
Charging & starting system tests
Network tests
Network tests (communication), including CAN Low/High, CAN FD, LIN, FlexRay and K-line.
Actuator tests
Sensor testing
Automotive application examples
Oscilloscope features
Many trigger functions
Serial bus decoding
Supports serial triggering and decoding (I2C, SPI, RS232/UART, CAN, LIN).
Automatic measurements
31 automatic measurements for a wide range of measurement requirements.
50 Mpts memory depth
Enables sampling into a range of the captured signal via touch screen.
Automatic scaling
Automatically adjusts the offset in real time according to the size and frequency of the signal.
High & low pass filter
Calculation tools
Various tools are available in the form of apps for electronic calculations.
Screen sharing function
Remote control
Technical Data
| Model specification |  VATO2004 |
|---|---|
| Bandwidth | 200MHz |
| Analogue channels | 4 |
| Rise time | ≤1.8ns |
| Sampling rate | 1GSa/s |
| Memory depth | 50Mpts |
| DC amplification accuracy | ≤ 2% |
| Input impedance | 1MΩ±1% || 14pF |
| Power supply | USB Type-C,DC power |
| Battery (optional) | 7.4V、7500mAh lithium-ion battery |
| Dimensions | 140*215*52mm |